Как си представяте един разумен, отговорен, успешен възрастен човек? Такъв, който комуникира свободно, умее да изслушва събеседника си, приема предизвикателствата като поредното изпитание, което ще изгради положителен опит в живота му. Може би ще намесите и думи като емпатия, жизнерадост, позитивизъм, откритост. Знаете ли, че 85 % от тези качества се формират в първите пет години от човешкия живот?
Сигурно е трудно на всеки нов родител да повярва, че докато детето му още само пълзи и издава звуци, е способно да учи. Истината е, че в първите три години от човешкия живот в мозъка се случват редица процеси. Образуват се връзки между невроните, които се запазват и стават по-силни. Други връзки, на които не се обръща достатъчно внимание, отслабват и се късат. Двигателната активност, поведението, умението за изучаване на език, говорене и разбиране на езика, паметта, емоциите и визуалното възприемане са няколкото основни стълба, които са в постоянна взаимовръзка. Дори да изглежда, че са самостоятелни, те всъщност постоянно си взаимодействат. Всеки от тези стълбове на ранното детско развитие е пряко свързан с останалите и се развива благодарение на тях.
Учените обаче са установили, че най-значим принос върху развитието на децата има пряката връзка със заобикалящата среда, общуването, говоренето, човешките взаимоотношения. Затова и ако като млад родител смятате, че образователните видеоклипове вършат някаква полезна дейност за децата ви, по-добре опитайте сами да представите информацията. Съществуват различни способи и методи чрез пряко общуване детето да учи.
Редица предизвикателства изникват в ранното детство – първи срещи с деца на тяхнатавъзраст, общуване с първия учител в детско заведение, борбата за това кой да получи желаната играчка, правилното и здравословно отразяване на емоциите и чувствата, съпричастността, но и изискванията на възрастните за поемане на отговорност, изграждането на умения за справяне в различни ситуации.
Ако вашето едногодишно дете е взело книжка и я е пъхнало в устата си, не бързайте да му се скарате, да грабнете книгата и да я приберете. Децата като толкова малки учат чрез сетивата си. Това е и сигнал, че детето проявява интерес към книгата. Превърнете вредното действие в прочитане на книжката. Четете ежедневно, превърнете четенето в приключение, променяйте интонацията на гласа си, спретнете куклен театър с чорапи. Децата се учат да разпознават звуковете, да развиват говора си. Помагайте им.
Предучилищното образование носи много ползи. Децата учат най-добре, когато са среддруги деца, но и са ръководени и коригирани правилно от отговорен възрастен – било то родител или учител. Уважението към чувствата на децата, любезното отношение към тях като към бъдещи млади хора спомага много за изграждане на самоувереността им. Пренебрегването в конфликтни ситуации или при стрес, неглижирането на детските емоции пораждат у тях стрес, при който връзките в мозъка, отговарящи за безпокойството, се увеличават. Обратно – емпатийното отношение, правилната и навременна намеса при конфликт спомагат детето да не се чувства само и да изгради успешни техники за справяне с предизвикателствата.
В ситуации на конфликт дори при много малки деца, не спирайте да обяснявате. Разкажете за случката на децата – когато се скарат за играчка, споделете им, че разбирате, че едното дете много иска да си играе с играчката, която е в ръцете на другото. Обяснете на искащото дете, че може да изчака и после да я получи. При по-големи деца, които вече говорят, може да ги напътствате как сами да разрешават конфликтни ситуации, как да помолят. Запомнете – тръшкането и плачът са само методи на безпомощност у децата, които не умеят още да канализират правилно желанията си. Сега и веднага не е вариант. Изчакването, предлагането на алтернативи изгражда у децата чувство на търпение и справедливост при разрешаване на конфликт.
При предучилищното образование образователните методи и практики, наставленията, не заемат цялата част от ежедневието. Набляга се на тях, но на малки, смилаеми порции. Нека не забравяме, че способността на детето да се съсредоточава, е прекалено кратка като времеви интервал, децата бързо се разсейват. С постоянност и търпение този период се увеличава, за да подготви малчуганите за училищното образование и да са способни да се концентрират за по-дълги периоди от време.
При ранното детско образование се изграждат и подобряват ежедневно социалните умения. Децата се научават на търпение да изслушват събеседника си, но също така по-лесно и качествено изразяват своите идеи, създават приятелства, споделят, кооперират се и чувстват отговорност за действията си.
Децата по-добре умеят да се съсредоточават. Те са родени да са любопитни и да откриват нови неща за себе си и света около тях. Качественото предучилищно образование трупа арсенал от нови преживявания, докато едновременно с това детето се учи да намира баланса между умението да слуша, да участва в занимания, да следва препоръки и да работи самостоятелно.
Във всяко детско заведение е пълно с деца, които са свръхактивни и пълни с енергия. Те искат цялото внимание само за себе си като по този начин задушават изразяването на по-тихите деца. Насочете енергията им към конструктивни дейности, научете ги да работят самостоятелно или дори да бъдат пример за по-неактивните. Децата се учат освен от възрастните, но и от поведението на връстниците си. Затова и е хубаво това поведение да е в някакви рамки, за да има положителен резултат за цялата група.
При предучилищното образование се поражда ентусиазмът за учене. Децата стават по-уверени и любопитни, което е причина да се представят по-добре в училище. Научават се как да се справят с предизвикателства и стават по-гъвкави в решенията си, когато се изправят пред трудности.
Едно дете на три години, което много обича да му четете, постоянно може да се опитва да разпознава буквите в книгата. Наясно сме, че то няма да се научи да чете на три. Но това не е причина да потискаме ентусиазма му. Напротив, може да използваме любопитството му, като освен визуално, му помогнем и чрез упражнения за фината моторика да упражнява пръстите си за бъдещото умение за писане.
Друго дете, на година и половина, макар още да не може да говори, би изградило съществени връзки в мозъка си, които да са чувствителни на чужд език и чужда реч. Изследвания сочат, че ученето на език става изключително лесно в ранните години и дете на 10 години е с пъти по-нисък потенциал да научи бързо език.
Не пропускайте тези ценни периоди, в които ученето е лесно.
Ранното детско образование помага много на децата да развият потенциала си, да се изразяват творчески и най-важното – сами да имат желание да го правят. Също така драстично намалява броя деца с поведенчески проблеми. Децата се превръщат от малки любопитковци в отговорни млади хора.
Кой човек е успешен – този, който общува пълноценно, не се страхува от предизвикателства, не се поддава на стресови ситуации да контролират действията и поведението му, активно се развива и постоянно подобрява себе си. Именно запознаването с ползите от предучилищното образование ще помогне от малките герои да израснат големите лидери.
Автор: Яница Григорова