Posted on Leave a comment

Какво получавам аз от споделената игра? А детето ми?

Прибираш се удома след края на дълъг ден – изтощена! Искаш да се разсееш, да останеш сама със себе си и мислиш, че по този начин ще си починеш. Ще се разтовариш. Или пък започваш да се фокусираш върху домакинските задължения и възлагаш на мръсните съдове да те успокоят. Или пък на купчината дрехи за гладене.

Тогава един глас, може би твоят глас от детството, наивно прошепва “Мамо! Ще дойдеш ли да играеш с мен, моля?”

И тогава осъзнаваш, че това не си ти, а малкото човече, вперило в теб очи пълни с надежда и ентусиазъм.

Какво се случва с него в този момент?

Какво се случва с теб?

Ние ти предлагаме няколко кратки идеи за това какво твоето “Да, разбира се! С удоволствие!” дава на теб и какво на него.

Играта помага на децата да развият умения

Играта с твоето дете е един от начините да му помогнеш да развие социални умения и самоконтрол. “Да, да, те могат да направят това и в градината, в парка, навсякъде”

Знаеш ли, че през деня, в градината, училище, парка, то се среща с други деца – продукт на друг светоглед, отношения, среда, знания. И когато ние му даваме нашите такива посредством играта, ние му даваме нещо, което никой друг в света не притежава. Това са нашите думи и действия, нашия принос към неговия свят. И когато то стане възрастен това ще е оставило ярка следа.

Споделената игра заедно лекува

Да, точно така. Тя лекува онези епизодични моменти, с които не се гордеем. Моменти, в които сме казали изчакай! Побързай! Не сега!…моменти, в които не сме били най-добрата версия на себе си.

Играта заедно е най-автентичният начин за изграждане на взаимоотношения. Тя добавя радост, жизненост и устойчивост на взаимоотношенията. Чрез играта твоето дете се учи да се доверява на другите и да се чувства сигурно.

Опитай да положиш съзнателни усилия да включиш хумора в ежедневните си взаимодействия с детето. Така бихте могли да се свържете на по-дълбоко ниво през смеха. Играта и смехът играят съществена роля в изграждането на силни, здрави взаимоотношения родител-дете, като ви сближават, създават положителна връзка и разрешават конфликти.

Споделената игра е полезна за твоето здраве

Да, пак за него става въпрос. Хормонът окситоцин, който играе роля за връзката родител-бебе, се освобождава винаги, когато участваш в любяща игра с детето си на всяка възраст.

Така че следващия път, когато се почувстваш твърде изтощена, за да играеш с детето си, може да опиташ да преосмислиш ситуацията. Гледай на това като на релаксиращ масаж за ума ти, който е на практика безплатен.

Как да започнеш?

Знаеш ли, на света има стотици начини да направиш всичко това.

Ние сме създали един и ти предлагаме да опиташ. Избери една образователна кутия Carrot, но недей да мамиш! Не избирай тема, в която имаш задълбочени знания. Предизвикай времето заедно да ви учи. Сложи кутията на килима, покани детето на игра, И се впуснете в изследване заедно. Учете, развивайте се, измисляйте и мечтайте. Лекувайте се. Трупайте спомени заедно.
И ще усетиш колко много имаш да дадеш и да получиш от него.

Вашият коментар